Jak někteří mí návštěvníci asi ví, mj. kvůli absenci primárních pramenů pochybuji o Ježíšově existenci (mám na mysli tzv. historického Ježíše, kterému pro svůj postoj poslední dobou nejvíce říkám ahistorický Ježíš). Protože si při čtení populárně naučných ani odborných textů často ke své škodě nedělám zásadně poznámky, možná zvídavé jedince o ryhlokurz k problematice zaujme jedna dost unikátní aplikace dostupná někdy od roku 2016. Přeci jenom konzumovat třeba knihu On The Historicity of Jesus od Richarda Carriera je pro laika nejen časově náročné. Pro základní přehled běžných argumentů pro a proti existenci osoby Ježíše doporučuji C.H.R.E.S.T.U.S (aplikace je dostupná pro Android a iOS jen v angličtině). Není zdarma - v době vydání článku stojí 220 Kč, aktualizace k ní nevycházejí taky úplně často, ale nabízí podle mého mínění kvalitní obsah s potenciálem zmapovat úplně všechny bežné argumenty. Za zmínku stojí i baesianská kalkulačka, pomocí které si můžete dle vlastních parametrů vypočítat pravděpodobnost existence historického Ježíše. Jestli se investice do aplikace vyplatí je sice asi i na zváženou, ale spolupracuje na ni právě Carrier, proto si také myslím, že úplně k zahození není. Příkládám několik screenshotů.
středa 5. září 2018
pondělí 3. září 2018
Za naivní etický nihilismus naivního scientisty
Text původně vznikl jako zápočtová úvaha + filosofická esej se záměrem být originální. Práce sice jako zajímavá a originální zhodnocena byla, leč na udělení zápočtu nestačila (mj. nesplnila zadání), za což samozřejmě nesu plnou odpovědnost jenom já. Text zvěřejňuji jako kuriozitu a doklad dlouhodobé autorské krize. Jedná se o velmi špatný a kostrbatý pokus o abduktivní argument (nebo jsem si aspoň myslel, že při psaní něco takového dělám). Čtenář, který se mým textem nechce trápit, nechť rovnou přeskočí třeba na tento článek filosofa Alexe Rosenberga, který mnohé z toho, co píšu, vysvětluje mnohem lépe.
Nihilismus v etice je pozice non-realistická, což znamená, že neuznává objektivní existenci morálních pravd, faktů, vlastností, norem a hodnot, dobra a zla. V žádné platónské říši idejí, ani jiné dimenzi mimo naše kognitivní schopnosti nenalezneme poletovat k objevení nebo nazírání návod na jediný správný způsob jednání v různých situacích. Ačkoliv naše morální intuice hovoří o opaku, zabíjet je přeci jasně vždy (objektivně) špatné, domnívám se, že jedinou korektní pozicí minimálně v oblasti metaetiky je nějaká forma non-realismu.
Štítky:
argumentace,
etika,
fyzikalismus,
naturalismus,
nihilismus,
non-realismus,
problém zla,
redukcionismus,
scientismus
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)